preskoči na sadržaj

Osnovna škola Manuš-Split

 > Naslovnica
OBAVIJESTI

ŠKOLSKO I ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ LIKOVNE KULTURE

Autor: Ana Pletikosić, 29. 3. 2021.

Ove školske godine zadatak za učenike od 5. do 8.razreda osnovnih škola iz nastavnoga predmeta Likovna kultura  je bio samostalno kreirati višebojni ornament u grafičkoj tehnici kolagrafija. Tema natjecanja je Portret i autoportret a tema-poticaj Hrvatska folklorna i tradicijska etnografska baština.

FOTO-GALERIJA

Dakle, učenice su trebale  kreirati ornament u boji inspiriran hrvatskom folklornom i tradicijskom etnografskom baštinom u grafičkoj tehnici visokog tiska kolagrafija koristeći materijale i plohe različitih reljefnih površina/tekstura (špaga/konop, čipka, mreža, juta, aluminijska folija, rebrasti karton, ljepilo i sl.). Kolagrafija je nova grafička tehnika koju možemo ovisno o načinu izrade matrice uvrstiti u grafičku tehniku visokog ali i dubokog tiska. Naziv je dobila od francuske riječi kolaž, koja znači lijepljenje različitih ploha. Kolaž potječe od francuske riječi colle, što znači lijepiti.

 

Prenosim vam u cijelosti lijep motivacijski tekst Stele Čuturić, akademske  slikarice i grafičarke;

Hrvatska folklorna i tradicijska etnografska baština

„O etnografskoj baštini možemo govoriti kao o svojevrsnoj invenciji tradicije koja svjedoči o načinu života i različitim vidovima narodne umjetnosti. Hrvatska folklorna i tradicijska etnografska baština u svjetlu hrvatske turističke sadašnjosti promatra  se kao proizvod izlučivanja iz ukupnosti kulturnog inventara. Time on prestaje biti dijelom svakodnevnog življenja a pripisuju mu se vrijednosni kriterij i nanovo se konstruira kao simbol lokalnog, regionalnog i/ili nacionalnog identiteta. Na temelju ornamenata različitog folklornog bogatstva narodnih nošnji mogu se odrediti identiteti hrvatskih regija. Isti mogu imati veliku ulogu u promociji turizma.Najvažnija odrednica samog ornamenta je uspostava baštine kao evaluacijskog sredstva za konstrukciju hrvatskoga kulturnog identiteta. Motiv ornamenta različitih prostora Hrvatske čini bogatijim njegov izvorni primjer tradicijske etnografske baštine iz mjesta nastanka. Nakon odabira i selekcije samog motiva, njegova urbana inačica se vraća natrag odakle je i došla u izmijenjenom obliku te nastavlja svoj životni put u nekadašnjem životnom kontekstu. Ispreplitanjem folklora i tradicije u etnografskoj baštini ostvarujemo interdisciplinarni i korelacijski pristup različitih umjetničkih izričaja koje su usko povezani te se nadopunjuju kroz glazbu,ples, rukotvorine, ornament u narodnim nošnjama, običaje, tradicijske zanate… Sve navedeno je usko povezano s promidžbom kulture, tradicije i bogatog hrvatskog kulturnog nasljeđa.”

 

Učenice osmog razreda Lana Vickov, Lena Colnago, Ana i Iva Oreč, Klara Kerum, sedmašice Zara Kovačević, Zara Subotić i Petra Luetić i šestašica Barbara Burazin bile su jako vrijedne, uporne, ustrajne, samostalne, odgovorne, maštovite i uspjele su  u realizaciji ovog složenog zadatka na školskom natjecanju. Zahtjevnost višebojnog tiska je u tome što svaka boja mora imati svoju matricu! Dakle za npr. Petrin otisak bilo je potrebno osam matrica. One se pak moraju otisnuti na pravom / odgovarajućem mjestu na kompoziciji što je drugi otežavajući dio otiskivanja.

 

Na ŽUPANIJSKOM NATJECANJU kolagrafija LANE VICKOV naziva „Crveni folklorni  san” je trinaesti po plasmanu a kolagrafija ZARE KOVAČEVIĆ „ Nestašni prikaz folklornih zona” na četrnaestom mjestu. Županijska izložba je bila postavljena tjedan dana u Galeriji Zvonimir u Solinu.

https://m.facebook.com/watch/?v=145239467503142

FOTO-GALERIJA

Ana Pletikosić




Pitaj? Ne skitaj!

Upisi u prvi razred OŠ
EDIT
Upis u 1. razred SŠ
VELIKI JUBILEJI OŠ MANUŠ
Manuš stari težački


Priloženi dokumenti:
Projekt.docx

Sigurnost na internetu

Kako zaštititi djecu na internetu (videozapis)

 

Priloženi dokumenti:
HAKOM BROSURA 2018.pdf

CARNET e-Škole

Mi djeca EU kažemo...


Zadovoljstvo nam je obavijestiti sve naše drage učenike, djelatnike i roditelje da je naša škola već drugi put za redom koordinator međunarodnog projekta pod pokroviteljstvom programa Erasmus+. Naš prvi projekt "Od starog pisma do novog prijateljstva" uspješno smo priveli kraju i krenuli 1.9.2016. u realizaciju drugog projekta kojega smo nazvali "Mi djeca EU kažemo...".
Dvije su okosnice projekta: razvijanje osnovnih vještina (čitanje, pisanje, govorenje i slušanje) te zaštita dječjih prava. Sve vas pozivamo na suradnju u brojnim aktivnostima (poveznica: Projekti > Mi djeca EU kažemo...)  koje ćemo provoditi u sljedeće dvije školske godine. 

Dragica Reljić

SPLIT - PRIJATELJ DJECE

EU PROJEKTI ŠKOLE MANUŠ

2014.-2016.

CMS za škole logo
Osnovna škola Manuš-Split / Vukovarska 11, HR-21000 Split / www.os-manus-st.skole.hr / ured@os-manus-st.skole.hr
preskoči na navigaciju