preskoči na sadržaj

Osnovna škola Manuš-Split

 > Predmeti  > Matematika
Matematika

REZULTATI AKCIJSKOG ISTRAŽIVANJA O HUMORU U NASTAVI

Autor: Lahorka Havranek Bijuković, 5. 6. 2023. 17:53

Image by <a href=

Akcijsko istraživanje pod nazivom "Upotreba humora u nastavi kroz poučavanje i upravljanje razrednom dinamikom" provodilo se od 20. listopada 2022. do 15. svibnja 2023. godine među učenicima 8. razreda OŠ Manuš.

Rezultate istraživačkog projekta tj. akcijskog istraživanja može poročitati na poveznici: 
REZULTATI ISTRAŽIVANJA

 [više]

MATEMATIČKA LIGA 2023. Vijest ima dokument u privitku

Autor: Lahorka Havranek Bijuković, 30. 5. 2023. 15:46

Zadnje, 4. kolo ovogodišnje  MAT lige održano je 18. svibnja 2023. i time je završeno natjecanje u ovoj školskoj godini. U ime OŠ Manuš natjecalo se 10 dvočlanih ekipa od 2. do 8. razreda.U priloženoj Excel tablici možete provjeriti kako su se plasirale naše ekipe.

 [više]

KLOKAN BEZ GRANICA 2023.

Autor: Lahorka Havranek Bijuković, 10. 5. 2023. 11:34

Na međunarodnom natjecanju Klokan bez granica koje je održano u četvrtak, 16. ožujka 2023. s početkom u 12.30 sati sudjelovali su učenici OŠ Manuš, u pet različitih kategorija, Pčelice, Leptirići, Ecolier, Benjamin i Cadet.
U nastavku je popis 13 učenica i učenika koji su ostvarili rezultat u 10% najboljih u Republici Hrvatskoj, a zagradi je rang koji su postigli.
Čestitke učenicima i njihovim mentoricama!

PČELICE(2. razred)
Petra Božanić 15.
Nikola Juras, 22.
Frane Buljan , 27.
Mario German, 31.
Karlo Šerbo Čulić, 43.

ECOLIER(4. i 5. razred)
Josip Slapničar, 8.
Marko Juras, 47.

BENJAMIN(6. i 7. razred)
Lav Mlinar , 8.
Ivan Kovač, 26.
Toni Balint, 46.
Luka Librenjak , 85.
Manuela Buljan, 98.

CADET
Gita Vrućinić, 60.  

 [više]

DALMATINSKI FESTIVAL MATEMATIKE 2023.

Autor: Lahorka Havranek Bijuković, 9. 5. 2023. 18:47

Učenici OŠ Manuš sudjelovali su u petak 5. svibnja 2023. godine na ekipnom natjecanju pod nazivom Dalmatinski festival matematike. Natjecanje se održalo u prostorijama Sveučilišnih odjela za stručne studije u Kopilici, u Splitu. Na festivalu je sudjelovala 61 škola od Zadra do Dubrovnika.
kategoriji Z(5. i 6. razreda) naši učenici osvojili su odlično 3. mjesto u konkurenciji od 83 ekipa. Ekipu čine Lav Mlinar i Luka Librenjak iz 6. razreda te Marko Juras i Josip Slapničar iz 5. razreda.
kategoriji N(3. i 4. razreda) naši učenici Jakov Purišić, Jakov Savić, Marin Savić i Domina Duplančić osvojili su istaknuto 6.mjesto u konkurenciji od 26 ekipa. I ostale naše dvije ekipe su u Z kategoriji osvojile zapaženo 28. i 31. mjesto.
Čestitke učenicima i mentoricama!
 [više]

ERATOSTENOV POKUS 21.3.2023.

Autor: Lahorka Havranek Bijuković, 28. 4. 2023. 16:54

ERATOSTENOV POKUS

Lahorka Havranek Bijuković, prof.

RAZRED: 8. razred

NASTAVNA TEMA: Sličnost trokuta

ISHODI:
MAT OŠ B.8.2. Primjenjuje razmjer

MAT OŠ B.8.3. Rješava i primjenjuje linearnu jednadžbu.

MAT OŠ C.8.3. Primjenjuje Talesov poučak.

MAT OŠ D.8.4. Odabire i preračunava odgovarajuće mjerne jedinice.

TRAJANJE: 2 školska sata

KLJUČNI POJMOVI: Eratostenov pokus, istraživački rad

UVOD

Premda Eratostenov pokus nije bio predviđen kao jedna od aktivnosti sklopu  eTwinning projekta "Djevojčice u STEM-u" odlučili smo i ove školske godine sudjelovati u ovom međunarodnom događaju. Svake godine , prvog dana proljeća te prvog dana jeseni, mnoštvo škola širom svijeta sudjeluje u ovom masovnom pokusu. Ovaj događaj održava se uz podršku Međunarodne astronomske unije koja je 2019. godine obilježila svojih 100 godina djelovanja. U ime Osnovne škole Manuš ,učenice 8. razreda Anja Lašić, Katarina Juras i Nikolina Pjevac sudjelovale su u izvođenju Eratostenovog pokusa. Naime, dana 21. ožujka 2023., preko 100 zemalja i skoro 6000  škola širom svijeta sudjelovalo je u ovom događaju i nastojalo izmjeriti duljinu polumjera Zemlje.

OPIS

Grčki matematičar, geograf i astronom Eratosten uspio je slučajnim promatranjem Sunčeve sjene u 3. stoljeću pr. Kr izmjeriti opseg Zemlje prilično točno za ono doba. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7.5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim mjerenjima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Slika1. Model pokusa(Izvor: lesson plan https://eratosthenes.ea.gr/sites/default/files/Eratosthenes_ElemSchool.pdf )

Eratostenov eksperiment je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena. Tako učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći jednostavan štap. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja

  Slika2. Skica pokusa
(Izvor: lesson plan https://eratosthenes.ea.gr/sites/default/files/Eratosthenes_ElemSchool.pdf )

REZULTATI MJERENJA

Učenice su mjerenje napravile u vrijeme solarnog podneva čiji su točni termin odredile s pomoću predložene aplikacije http://web.metasofa.org:81/vansprouts/solarnoon.html u koju su unijele točne koordinate OŠ Manuš. Točne koordinate pronašle su pomoću aplikacije Google Maps; 43.512326 N, 16.445826 E.

Uzele su štap duljine 1 metar koji je naš školski domar spretno složio u konstrukciju koja je omogućila da štap stoji pod kutom od 90° u odnosu na podlogu.

      

            Slika 3. Štap duljine 1 m                                                        Slika 4. Mjerenje duljine sjene štapa

 

Napravile su 5 mjerenja duljine sjene u vrlo kratkom vremenskom razmaku od tridesetak sekundi. Na temelju tih 5 mjerenja izračunale su srednju vrijednost duljine sjene štapa:

x = 97.42 cm.

Nakon toga su u software-u Geogebri konstruirale sličan trokut u umanjenom mjerilu 1 : 10 kako bi uspjele odrediti kut ϑ. Vrijednost kuta ϑ je 44.251°.

Slika 5. Konstrukcija sličnog trokuta u Geogebri

Uspostavili smo kontakt sa školom IPS Upper Secondary School iz Wrocława u Poljskoj koja se nalazi na približno jednakoj geografskoj duljini i udaljena je 844.22 km od naše lokacije. Bitno je naglasiti da je za točnost izračuna potrebna minimalna udaljenost od 400 kilometara. Tu udaljenost odredili smo mjerenjem u aplikaciji Google Earth.

 

Partnerska škola poslala nam je podatke za svoj kut ϑ koji smo u računu označili s ϑ1 .

Izračunali smo razliku kutova ϑ i ϑ1  te pomoću izraza

odredili opseg Zemlje.

Izračunali smo da je opseg Zemlje 48 972 km, što se razlikuje od podataka dobivenih satelitskim mjerenjima.

RASPRAVA

Premda smo koristili preporučene aplikacije za određivanje solarnog podneva te udaljenosti između škola partnera , nismo uspjeli postići traženu preciznost. Također, učenice su koristile i Geogebru kako bi precizno izmjerile veličinu kuta upadnih zraka. Naravno da nismo uspjeli postići podudarnost točne lokacije mjerenja i točaka između kojih smo mjerili udaljenost iz razloga što je nemoguće precizno na Google Earth karti „ubosti“ točnu lokaciju mjerenja. Također, potrebno je brže i preciznije mjeriti duljinu sjene štapa.

ZAKLJUČAK

Unatoč svemu, ovim je pokusom, u kojem naša škola tradicionalno sudjeluje godinama, postignuta veza za STEM sadržajima koji su misao vodilja eTwinning projekta „Djevojčice u STEM-u“ čiji smo dionici ove školske godine 2022./2023. Istraživački tip nastave te poticanje učenica na angažiraniji pristup znanosti odlično se ostvaruju kroz ovaj međunarodni događaj.

Slika 6. Djevojčice u STEM-u

LITERATURA

1. Eratosthenes experiment,  https://eratosthenes.ea.gr/, https://eratosthenes.ea.gr/content/experiment, 28.4.2023.

2. Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Eratosthenes, 12.4.2023.

 [više]

DRŽAVNO NATJECANJE IZ MATEMATIKE 2023.

Autor: Lahorka Havranek Bijuković, 26. 4. 2023. 15:52

Na upravo završenom Državnom natjecanju iz matematike koje se održalo od 24.do 26. travnja u Poreču, naš učenik 6. razreda Lav Mlinar osvojio je odlično 11. mjesto i pohvaljen je od strane državnog povjerenstva.
Čestitke Lavu i njegovoj mentorici Lahorki Havranek Bijuković na zapaženom uspjehu!
 
 [više]

Arhiva naših vijesti   
 



CMS za škole logo
Osnovna škola Manuš-Split / Vukovarska 11, HR-21000 Split / www.os-manus-st.skole.hr / ured@os-manus-st.skole.hr
preskoči na navigaciju