preskoči na sadržaj

Osnovna škola Manuš-Split

 > Predmeti  > Povijest
POVIJEST

27. 1. OBILJEŽAVANJ DANA SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Autor: Dragica Reljić, 27. 1. 2024. 23:40

27.siječnja 1945.g. Crvena armija je oslobodila Auschwitz, najveći koncentracijski logor kojega su osnovali nacisti na prostoru okupirane Poljske. Samo u Auschwitzu ubijeno je 1,2 milijuna ljudi. Razdoblje od dolaska nacista na vlast do kraja Drugog svjetskog rata u kojem su nacisti i njihovi pomagači progonili i ubijali Židove diljem Europe zovemo Holokaust, od 9 milijuna europskih Židova ubijeno je 6 milijuna pripadnika toga naroda.  

Tijekom ovog tjedna učenici osmih razreda sudjelovali su u različitim aktivnostima kojima su obilježili Dan sjećanja na žrtve Holokausta. Učenici su posjetili Židovsku općinu u Splitu, u pratnji vodičke razgledavali su splitsku sinagogu, treću najstariju još uvijek aktivnu na tlu Europe, i splitski get u kojem su nekad stanovali Židovi. Imali su priliku saznati brojne zanimljive informacije o povijesti splitskih Židova i njihovom doprinosu razvoju grada.  

Učenice osmih razreda, pod dirigentskom palicom učiteljice Glazbene kulture Sandre Kovačević otpjevale su tradicionalnu (narodnu) židovsku pjesmu „Hava nagila („Veselimo se“). Hava nagila“ je najpoznatija židovska pjesma koju rado pjevaju i Židovi i nežidovi u svim dijelovima svijeta.  

U prostorima škole postavili smo izložbu pod naslovom "Šoa- Holokaust: Kako je to uopće bilo moguće?". Izložili smo 19 postera/plakata o Holokaustu pomoću kojih su se učenici i djelatnici škole informirali o tragediji židovskog naroda. Plakate smo dobili od Yad Vashema, svjetskog centra za sjećanje na Holokaust koji se nalazi u Jeruzalemu. 

Tijekom nastave povijesti učenici su sudjelovali u radionici „Tko je bila Eva Heyman?“ u kojoj su upoznali 13-to godišnju djevojčicu iz Mađarske , jedno od 1,5 milijuna djece ubijene u Holokaustu. Čitajući odlomke iz Evina dnevnika saznali su kako je izgledao Evin život prije dolaska nacista u njezin rodni grad te kako je očima djeteta gledala na katastrofu koja se dogodila njoj i njezinoj obitelji. U listopadu 1944.g. Eva je nestala u Auschwitzu. Cilj radionice je bio da učenice osvijeste da se Holokaust nije dogodio odjednom već je imao svoje faze koje, na žalost, možemo prepoznati u mnogim suvremenim društvima. 

„Dogodilo se jednom. Nije se smjelo 

dogoditi, ali dogodilo se. Ne smije se 

ponovno dogoditi, a moglo bi se. Zbog toga 

je nastava o Holokaustu jako važna.”(Dr. Kathrin Meyer, Izvršna tajnica IHRA-e) 

Učenici su pogledali kratki dokumentarni film o Ireni Sendler koja je dobila priznanje „Pravednika među narodima“ koje dodjeljuje R Izrael ljudima koji su bez ikakve naknade i uz veliki rizik spašavali Židove tijekom Holokausta. Sendler je spasila 1200 djece iz Varšavskog geta. 

Butterfly Project je umjetnička inicijativa koju je započela grupa učitelja iz Houstona prije 20 godina. Htjeli su obilježiti sjećanje na  1,5 milijuna djece čiji su životi izgubljeni tijekom Holokausta. Po uzoru na Butterfly Project učenici su dobili zadatak da izrade papirnatog leptira, oslikaju i ispišu poruke mira i ljubavi na njegovim krilima. 

 

 [više]

OBILJEŽAVANJE DANA SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA

Autor: Dragica Reljić, 17. 11. 2023. 23:25

Uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara našu školu je posjetio reporter Slobodne Dalmacije, gospodin Matko Biljak. Gospodin Biljak je jedan od posljednjih reportera koji su izašli iz Vukovara u trenutku kad je grad bio u potpunom okruženju. Svojim foto aparatom zabilježio je stradanja Vukovaraca u opkoljenom gradu. Gospodin Biljak održao je učenicima osmih razreda zanimljivo predavanje koje je bilo popraćeno fotografijama Vukovara i Vukovaraca dok su bili u okruženju. Na kraju predavanja gospodin Biljak je poručio osmašima da ne trebaju biti opterećeni prošlošću ali ne smiju zaboraviti.

 [više]

Arhiva naših vijesti   
 



 

CMS za škole logo
Osnovna škola Manuš-Split / Vukovarska 11, HR-21000 Split / www.os-manus-st.skole.hr / ured@os-manus-st.skole.hr
preskoči na navigaciju