Daj mi kus soparnika

3. MJESTO: DAJ MI KUS SOPARNIKA

Autor: Dragica Reljić, 10. 8. 2023. 19:14

Za nastanak ovog kraktog video zapisa o pripremi soparnika i osvojeno 3. mjesto na natjecanju Čuvara baštine koje je održano 5.6.2023.g. u OŠ Kraljice Jelene u Solinu, zaslužne su učenica Maja Zekan i učiteljica Hrvatskog jezika Marina Modrić.

DAJ MI KUS SOPARNIKA

Autor: Dragica Reljić, 21. 6. 2023. 18:51

Već treću godinu za redom Povijesna grupa sudjeluje u programu Centra Izvrsnosti „Čuvari baštine“. Tema ovogodišnjeg Natječaja bila  je „Mudre glave mlade ruke“. Ove školske godine nastavljamo tradiciju s  projektom kojeg smo nazvali „Daj mi kus soparnika“.

Soparnik je tradicijsko jelo koje se još od turskih vremena priprema na prostoru Poljica, slavne Poljičke Republike. Ovo tradicijsko jelo pripremalo se u siromašnim poljičkim obiteljima u dane posta, na Veliki petak, na Badnji dan i uoči Svih Svetih. Poljički kraj je područje krševito s malo plodne zemlje pa su snalažljive poljičke žene osmislile jednostavno, ali ukusno jelo koje je dospjelo u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske te na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine.

Cilj nam je bio znanje o pripremanju soparnika prenijeti na naše zainteresirane učenike. U prenošenju znanja pomoć su nam pružili gospođa Smiljana i gospodin Željko Čotić iz sela Dubrave. Gospodin Čotić izrazio je želju da svoje dugogodišnje znanje u pripremanju soparnika podijeli s našim učenicima. Naravno, pred kamerom. Učenici su tijekom posjete mosorskom selu Dubravi imali priliku doživjeti pripremu soparnika u izvornom ambijentu-u crnoj kužini, na kominu.